Tradycja Kościoła. Czy każda zmiana jest herezją? – 22.06.2024

W teologii Kościoła katolickiego rozróżniamy Tradycję – tę pisaną wielką literą – oraz tradycję. Tę niezmienną, świadczącą o istocie wiary oraz tę, w której zmiany nie szkodzą wspólnocie wiernych. Jak je rozróżnić? Nie jest to łatwe zadanie, o czym świadczą liczne dyskusje oraz inne reakcje na zmiany w dotychczasowej praktyce, postulowane przez biskupów czy też wprowadzane przez papieży..

Czy naprawdę każda zmiana w doktrynie jest herezją? W jaki sposób reagować na propozycje zmian? W końcu, czy można ufać papieżowi, który proponuje dotychczas niespotykane rozwiązania?

Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć razem z naszym gościem, o. Maciejem Roszkowskim OP, rektorem Kolegium Filozoficzno-Teologicznego w Krakowie – czyli dominikańskiego seminarium.

Zapraszamy, kończąc cytatem z Magisterium, który może nas naprowadzić na właściwy kierunek myślenia. Według Soboru Watykańskiego II Tradycja oznacza, że „Bóg, który niegdyś przemówił, rozmawia bez przerwy z Oblubienicą swego Syna ukochanego” (KO 8). Do zobaczenia!

PS: Ośmielamy się prosić każdego, kto czyta te słowa o jedno Zdrowaś Mario.