O spowiedzi wiemy przecież już wszystko… (?) Praktykujemy, słuchamy o niej, dyskutujemy, mamy własne poglądy i szukamy dla niej uzasadnienia Kościoła. Ale w jaki sposób korzystać z niej owocnie? I jaki ma ona związek z pokorą, która – zdaniem wielu świętych – jest najważniejszą ze cnót.
„Pokora i spowiedź”, to temat którym podzielił się z nami o. Michał Murzyn OP.
Ojciec jest cenionym rekolekcjonistą (m.in. posługiwał w Korbielowie), był duszpasterzem akademickim i duszpasterzem wspólnoty „Galilea” we Wrocławiu. Od niedawna pełni funkcję proboszcza Polskiej Parafii Personalnej w Pradze. Ojciec pochodzi z Ostrołęki i jest wielkim fanem Dominikańskiej Szkoły Wiary w Białymstoku.
Bardzo było to dla nas wszystkich dobre i pożyteczne spotkanie, więc też dzielimy się nagraniem i kilkoma zdjęciami.
Mamy nadzieję, że Wy macie podobne doświadczenie.
ODSŁUCHAJ NAGRANIE wykładu „Pokora i spowiedź” z dn. 28.10.2023 o. Michała Murzyna OP:
Zostawiamy też poniżej kilka innych źródeł na ten sam temat:
***
RECONCILIATIO ET PAENITENTIA” św. Jana Pawła II o sakramencie pokuty i pojednania
„Człowiek nie wchodzi na drogę prawdziwej i szczerej pokuty tak długo, jak długo nie dostrzeże, że grzech sprzeciwia się normie etycznej, zapisanej w głębi jego jestestwa; jak długo nie uzna, że dopuścił się tego sprzeniewierzenia osobiście i w sposób odpowiedzialny; jak długo nie powie nie tylko: „istnieje grzech”, ale „ja zgrzeszyłem”; nie przyzna, że grzech wprowadził w jego sumienie podział, który następnie przenika cały jego byt, oddziela go od Boga i braci.”
Całość tekstu TUTAJ
***
Rozważanie o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP nt. pokory:
„Pokora, to prawda. To świadomość, że jest się niesłychanie obdarowanym przez Boga i z wdzięcznością przyjmuje się całe to bogactwo.
Pokorny to ten, który jednocześnie potrafi dostrzegać: swoją wielkość i swoją małość. Swoją siłę i swoją kruchość.”
Całość rozważania TUTAJ
***
Kilka artykułów autorstwa dominikanina o. Bernarda Bro OP:
„Dlaczego wyznawać grzechy?”
„Dlaczego spowiadać się wobec człowieka?”
„Kolejny raz to samo”
„To nieuniknione, to nic poważnego – czyli jak przyzwyczailiśmy się do grzechu”
Bernard Bro jest doktorem filozofii i profesorem teologii dogmatycznej; długoletnim kaznodzieją w paryskiej katedrze Notre-Dame; jednym z redaktorów francuskiego ekumenicznego tłumaczenia Biblii. Prowadzi programy ewangelizacyjne w radiu i telewizji. To autor m.in. Nauki modlitwy, Potęgi zła, Tylko Bóg jest ludzki, Człowiek i sakramenty.
Artykułu dostępne na info.dominikanie.pl